ADHD to schorzenie wieku dziecięcego, powoduje ono nadpobudliwość dziecka i sprawia że niektóre jego zachowania mogą odbiegać od ogólnie przyjętych norm. Nie tak dawno dzieci dotknięte tego rodzaju schorzeniem były traktowane gorzej od pozostałych, często uchodziły za tak zwane złe dzieci. Obecnie jest on skutecznie diagnozowany, najczęściej w wieku szkolnym. Odpowiednio dobrana terapia sprawia że dzieci zyskują nowe możliwości jakie do niedawna były dla nich niedostępne.
Często przekłada się to w znacznym stopniu na wyniki w nauce i postępy w pozostałych dziedzinach życia, takie jak samodzielność, opanowanie, czy współpraca z rówieśnikami. Terapia ADHD polega na stosowaniu zarówno leczenia farmaceutycznego jak i odpowiednich metod nauczani oraz pracy z psychologom. Dzięki właściwie dobranym sposobom, uwzględniając rzeczywiste potrzeby dziecka, objawy jakie wywołuje ADHD udaje się skutecznie przezwyciężać. Zazwyczaj sam zespół chorobowy ustępuje wraz z wiekiem dziecka, jednak brak odpowiedniej terapii i pomocy psychologicznej w okresie kiedy dziecko potrzebuje go najbardziej może wywoływać negatywne skutki w całym jego życiu.
Musimy pamiętać o tym że w okresie szkolnym dziecko zdobywa nie tylko wiedzę, ale i umiejętności które niezbędne będą w jego dorosłym życiu, brak pomocy może skutkować opóźnieniem lub brakiem pewnych niezbędnych umiejętności w życiu dorosłym. Terapia ADHD jest ciągle rozwijane i stosuje się coraz więcej nowoczesnych ćwiczeń oraz rodzajów oddziaływania na dziecko, dają one coraz lepsze efekty i sprawiają że dzieci dotknięte tym urazem mogą rozwijać się równie dobrze, a często nawet lepiej niż dzieci zdrowe. Często zdarza się że dzieci u których stwierdzono ADHD posiadają większe od rówieśników możliwości rozwoju oraz intelektualne. Zadaniem psychologów jest odpowiednie wykorzystanie tych właśnie możliwości po to aby w sposób zdecydowany poprawić komfort życia dziecka. Im wcześniej rozpoczęta terapia tym lepsze daje efekty i zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa dzieci.