zdrowa kobieta

Codziennie w Polsce odnotowuje się zachorowania na raka szyjki macicy, którego niestety bardzo trudno jest wyleczyć. Dlatego bardzo ważne jest to, by regularnie się badać i nie dopuścić do tego by zachorować. Nawet, jeżeli podczas badania lekarz wykryje niepokojące objawy to jeżeli zostaną one wykryte we wczesnym stadium choroby mamy szansę na wyleczenie. Jeżeli jednak rak jest już w zaawansowanym stadium, wówczas szanse te są niewielkie. Badanie, które każda z nas powinna wykonywać to cytologia. Jest to wymaz z szyjki macicy, dzięki któremu można zobaczyć czy wszystko jest w porządku.

dziewczyna ginekologia
Każda kobieta powinna systematycznie chodzić do sprawdzonego ginekologa. Najlepiej zadbać o to już od najmłodszych lat korzystając z dobrego ginekologa dziecięcego.

Tylko cytologia jest badaniem, dzięki któremu można obserwować czy rozwijają się jakieś komórki rakowe. Póki co niestety żadne inne tak łatwo dostępne badanie nie jest tego w stanie zrobić. Obecnie można skorzystać z programu profilaktycznego, jakim jest właśnie cytologia. Oprócz tego na cytologię możemy się zapisać po prostu udając się do lekarza. Lekarz pobierze materiał i wyśle go do badania. Po określonym czasie zwykle 2-3 tygodniach możemy odebrać wyniki. Według programu profilaktycznego cytologię powinno się wykonywać raz na 3 lata. Oczywiście, jeżeli mamy taką potrzebę to możemy wykonywać je częściej. Częstsze badania zalecane są kobietą, które są narażone na dziedziczne występowanie raka szyjki macicy. Takie kobiety cytologię powinny wykonać raz w roku. Cytologia nie jest badaniem bolesnym. Oczywiście zdarza się, że lekarz niedelikatnie wykonuje badanie, ale to zdarza się raczej rzadko. Najważniejsze to znaleźć dobrego lekarza, do którego będziesz chodzić bez żadnego oporu.

Badania cytologiczne obok badań piersi są jednym z najważniejszych badań, które powinna wykonywać każda kobieta. Dlatego pamiętaj o tym również, by pilnować regularnych wizyt w celu wykonania tego właśnie badania. Najlepiej w specjalnym kalendarzu wpisywać sobie daty następnego badania cytologicznego, dzięki temu na pewno o nim nie zapomnimy, a co za tym idzie będzie regularnie je wykonywać. Cytologia jest bardzo ważna, pamiętaj o tym.

Post Author: ekodieta

Dietetyk, pasjonata zdrowego stylu życia.

Related Posts More From Author

Usg

Specjalistyczne badania pozwalają wykryć wszelkie nieprawidłowości i zmiany. W czasie

Problemy hormonalne i diagnostyka

Regularne badanie się pod kątem przypadłości na tle hormonalnym powinno

Wizyta u ginekologa dziecięcego

Wielu z nas ginekolog kojarzy się z leczeniem przypadłości, które

Szata zdobi lekarza – słowo o fartuchach medycznych

Stroje pielęgniarki medycznej naprawdę się zmieniły od czasów sztywnych białych

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny i leczenie

Zespół cieśni nadgarstka to jedno z najczęstszych neuropatii obwodowych kończyny

Święta a odchudzanie

Za trochę ponad miesiąc będzie wigilia. Czas spotkań, rozmów przy