zdrowa kobieta

Codziennie w Polsce odnotowuje się zachorowania na raka szyjki macicy, którego niestety bardzo trudno jest wyleczyć. Dlatego bardzo ważne jest to, by regularnie się badać i nie dopuścić do tego by zachorować. Nawet, jeżeli podczas badania lekarz wykryje niepokojące objawy to jeżeli zostaną one wykryte we wczesnym stadium choroby mamy szansę na wyleczenie. Jeżeli jednak rak jest już w zaawansowanym stadium, wówczas szanse te są niewielkie. Badanie, które każda z nas powinna wykonywać to cytologia. Jest to wymaz z szyjki macicy, dzięki któremu można zobaczyć czy wszystko jest w porządku.

dziewczyna ginekologia
Każda kobieta powinna systematycznie chodzić do sprawdzonego ginekologa. Najlepiej zadbać o to już od najmłodszych lat korzystając z dobrego ginekologa dziecięcego.

Tylko cytologia jest badaniem, dzięki któremu można obserwować czy rozwijają się jakieś komórki rakowe. Póki co niestety żadne inne tak łatwo dostępne badanie nie jest tego w stanie zrobić. Obecnie można skorzystać z programu profilaktycznego, jakim jest właśnie cytologia. Oprócz tego na cytologię możemy się zapisać po prostu udając się do lekarza. Lekarz pobierze materiał i wyśle go do badania. Po określonym czasie zwykle 2-3 tygodniach możemy odebrać wyniki. Według programu profilaktycznego cytologię powinno się wykonywać raz na 3 lata. Oczywiście, jeżeli mamy taką potrzebę to możemy wykonywać je częściej. Częstsze badania zalecane są kobietą, które są narażone na dziedziczne występowanie raka szyjki macicy. Takie kobiety cytologię powinny wykonać raz w roku. Cytologia nie jest badaniem bolesnym. Oczywiście zdarza się, że lekarz niedelikatnie wykonuje badanie, ale to zdarza się raczej rzadko. Najważniejsze to znaleźć dobrego lekarza, do którego będziesz chodzić bez żadnego oporu.

Badania cytologiczne obok badań piersi są jednym z najważniejszych badań, które powinna wykonywać każda kobieta. Dlatego pamiętaj o tym również, by pilnować regularnych wizyt w celu wykonania tego właśnie badania. Najlepiej w specjalnym kalendarzu wpisywać sobie daty następnego badania cytologicznego, dzięki temu na pewno o nim nie zapomnimy, a co za tym idzie będzie regularnie je wykonywać. Cytologia jest bardzo ważna, pamiętaj o tym.

Post Author: ekodieta

Dietetyk, pasjonata zdrowego stylu życia.

Related Posts More From Author

30-dniowy przewodnik przygotowujący ciało do ciąży

Więc jesteś gotowa zajść w ciążę. Gratulacje! Podjęcie decyzji o

Kiedy i dlaczego nastolatek powinien zacząć odwiedzać ginekologa

Dla wielu rodziców nastoletnich dziewcząt pytanie, kiedy nastolatki muszą iść

Usg

Specjalistyczne badania pozwalają wykryć wszelkie nieprawidłowości i zmiany. W czasie

Przepisy na zdrowe soki

Witajcie drodzy czytelnicy! Jesteśmy tutaj, aby przedstawić Wam najlepsze przepisy

5 przepisów na świeżo wyciskane soki

Świeżo wyciskane soki to doskonały sposób na dostarczenie organizmowi witamin

Catering dietetyczny

Fitness catering już od kilku lat dostarcza swoim klientom nie