Z roku na rok borykamy się z coraz większym problemem otyłości. Niestety otyłość dotyka coraz częściej także tych najmłodszych. Z wykształcenia i zawodu dietetyk kliniczny Wrocław to miasto gdzie mam gabinet. Tak naprawdę wielu moich pacjentów przychodzi do mnie nie z chorobami typu np. cukrzyca, ale z problemem nadwagi, wśród pacjentów coraz częściej zdarzają się dzieci. Staram się pomagać nie tylko za pomocą układania diety, ale także zmiany sposobu myślenia. Większość osób źle się odchudza, bowiem do dobrego odchudzania potrzeba osoby z zewnątrz, która ukierunkuje, w trudnej chwili spojrzy z zewnątrz. Dla takich osób piszę artykuły na blogu np. odchudzanie szybko czy skutecznie. Wracając do problemu otyłości dzieci, poniżej znajdziecie kilka podstawowych punktów, które należy zmienić w diecie.

Jak powinna zostać skomponowana odpowiednia dieta?
dieta dzieciDobra dieta powinna zawierać m.in. dużo warzyw i owoców, chude ryby. Jednak nie wszystkie owoce są mało kaloryczne np. winogrona i banany zawierają dużo kalorii. Natomiast owocem niskokalorycznym jest np. arbuz.

 1. Powinna zostać obniżona zawartość cukru w organizmie.
 2. Pokarmy bogate w skrobię są sycące i odżywcze. Należy do nich: pełnoziarnisty chleb, ziemniaki, makarony, kasze, ryż.
 3. Na śniadanie najlepiej jest zjeść zbożowe płatki na mleku bądź musli z kawałkami suszonych owoców.
 4. Zapewniamy codziennie ok. 7-11 gramów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy je w rybach i roślinach (inne tłuszcze zwierzęce możemy wyeliminować). Odpowiednia ich dawka, poza innymi korzyściami zdrowotnymi, pozwala także przyswoić witaminy A, D, E oraz K (rozpuszczalne w tłuszczach).
 5. Zamiast smażyć lepiej jest ugotować, a najlepiej jest to robić na parze ewentualnie grillować.
 6. Wszystkie wysokokaloryczne przekąski, np. czekoladę czy ciastka powinno się zastąpić zdrowszymi produktami – świeżymi owocami, chrupkim pieczywem a nawet krakersami.
 7. Wszelkiego rodzaju napoje gazowane zawierają dużo cukru, lepsze od nich są rozcieńczone wodą świeżo wyciśnięte soki lub napoje niesłodzone. Ostatnio jednak dowiedziono, że sok pomarańczowy bardziej niszczy szkliwo niż wybielanie zębów. Dlatego też nie należy przesadzać z nadmiarem soków.

Co warto zastąpić?

 • Słodycze na suszone owoce.
 • Lody na mrożone jogurty.
 • Śmietanę/ majonez (w sałatkach) na jogurt naturalny.
 • Biały chleb na ciemny, najlepiej z ziarnami.
 • Eliminujemy tłuszcz z potraw poprzez unikanie zabielanych zup itp. jak i ograniczenie spożywanie pasztetów i podrobów.

Gościnnie Light Life 😉

Post Author: ekodieta

Dietetyk, pasjonata zdrowego stylu życia.

One Reply to “Dieta dla otyłych dzieci”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts More From Author

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej

ADHD to schorzenie wieku dziecięcego, powoduje ono nadpobudliwość dziecka i sprawia

Zdrowa woda

Woda to podstawa naszego zdrowia i życia. Woda jest warunkiem

Masz problem z rwą kulszową?

Czeka ciebie rehabilitacja kręgosłupa, która jest efektem walki z rwą

Problemy hormonalne i diagnostyka

Regularne badanie się pod kątem przypadłości na tle hormonalnym powinno

zdrowa kobieta

Cytologia

Codziennie w Polsce odnotowuje się zachorowania na raka szyjki macicy,