ćwiczenia

Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, mrowienie kończyn, niedowłady pewnych grup mięśni – takie objawy mogą wskazywać na dyskopatię lędźwiową, która może pojawić się u osób w każdym wieku. Jej przyczyną najczęściej są przebyte urazy, nieprawidłowa postawa ciała, długotrwałe dźwiganie ciężarów czy praca w pozycji siedzącej. Na dolegliwości ze strony kręgosłupa są więc w równym stopniu narażone osoby wykonujące pracę fizyczną, jak i pracownicy biurowi, którzy codziennie po kilka godzin siedzą bez ruchu.

Dyskopatia

Objawy dyskopatii raczej trudno pomylić z innymi dolegliwościami. Warto więc jak najszybciej wybrać się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę, oceni stopień rozwoju choroby i włączy odpowiednią terapię. Leczenie dyskopatii polega na podawaniu odpowiednich leków przeciwzapalnych, a czasem też na zabiegach operacyjnych. Ogromne znaczenie ma też rehabilitacja prowadzona przez specjalistów. Rehabilitacja dyskopatii polega przede wszystkim na wykonywaniu konkretnych ćwiczeń, czyli wymagana jest aktywność pacjenta. Leżenie i czekanie aż ból przejdzie nie jest więc dobrym działaniem w przypadku chorób kręgosłupa.

dyskopatia pleców
Aktywność fizyczna chroni przed dyskopatią.

W dyskopatii ważna jest też odpowiednia profilaktyka. Jeśli już za młodu będziemy dbać o swoje plecy, z pewnością przez dłuższy czas pozostaniemy w pełnej sprawności i unikniemy wielu dolegliwości. Przede wszystkim ważny jest ruch, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, a także wagi. Nadmiar kilogramów jest bowiem sporym obciążeniem dla naszego kręgosłupa, który jest wtedy o wiele mocniej narażony na powstawanie różnego rodzaju zwyrodnień i chorób.

Leczenie dyskopatii – rehabilitacja czy operacja?

Dyskopatia lędźwiowa to dosyć powszechna choroba kręgosłupa, która pojawia się u osób w różnym wieku. W szczególności narażone są na nią osoby, które utrzymują nieprawidłową postawę ciała, pracują w pozycji siedzącej lub zajmują się dźwiganiem dosyć dużych ciężarów. Wtedy nie trzeba długo czekać, by pojawiły się dolegliwości ze strony kręgosłupa i objawy dyskopatii. Jeśli zaczynają nas boleć plecy w odcinku lędźwiowym, mrowieją nam kończyny czy pojawiają się niedowłady mięśni, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Polecam też zapoznać się z artykułem na stronie Fizjoarena.pl pt. „Dyskopatia lędźwiowa objawy” gdzie można znaleźć czytelną infografikę na temat dyskopatii.

Dyskopatia sama nie zniknie, a jej objawy nie ustąpią, gdy położymy się do łóżka i zaczniemy unikać ruchu. Wręcz przeciwnie, wtedy choroba będzie postępowała o wiele szybciej. Leczenie dyskopatii polega przede wszystkim na farmakoterapii oraz rehabilitacji. W trudnych i zaawansowanych przypadkach konieczny może być też zabieg operacyjny, jednak o tym powinien zadecydować lekarz po dokładnym zdiagnozowaniu pacjenta. Rehabilitacja również powinna być zalecona przez lekarza oraz prowadzona przez profesjonalistów.

Rehabilitacja dyskopatii wymaga dużej aktywności i systematyczności ze strony pacjenta, gdyż polega przede wszystkim na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń fizycznych. W tych dolegliwościach ważna jest praca pacjenta, który musi codziennie znaleźć czas na ćwiczenie swoich pleców. W dyskopatii bardzo skuteczna jest rehabilitacja domowa, dzięki której chory o wiele szybciej powraca do sprawności. Oczywiście, pod warunkiem, że uczciwie i regularnie wykonuje ćwiczenia i robi to dokładnie tak, jak zalecił lekarz czy rehabilitant. Źle wykonywane ćwiczenia mogą bowiem przynieść więcej szkód niż korzyści.

Post Author: ekodieta

Dietetyk, pasjonata zdrowego stylu życia.

Related Posts More From Author

Jak skutecznie łączyć dietę i rehabilitację dla odbudowy chrząstki

Uszkodzenia chrząstki stawowej to powszechny problem, który dotyczy osób w

Masz problem z rwą kulszową?

Czeka ciebie rehabilitacja kręgosłupa, która jest efektem walki z rwą

Osiem ćwiczeń na łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty nazywany jest również zapaleniem nadkłykcia bocznego. Występuje, gdy

Czy Twoja dieta wpływa na brak miesiączki? Poradnik ginekologa

Cykl menstruacyjny jest złożonym procesem, który może być podatny na

Jak jazda na rowerze wpływa na nasze zdrowie

Jazda na rowerze to nie tylko przyjemna forma spędzania wolnego

Kiedy warto iść do seksuologa

Wizyta u seksuologa może być korzystna dla wielu osób, które