ćwiczenia

Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, mrowienie kończyn, niedowłady pewnych grup mięśni – takie objawy mogą wskazywać na dyskopatię lędźwiową, która może pojawić się u osób w każdym wieku. Jej przyczyną najczęściej są przebyte urazy, nieprawidłowa postawa ciała, długotrwałe dźwiganie ciężarów czy praca w pozycji siedzącej. Na dolegliwości ze strony kręgosłupa są więc w równym stopniu narażone osoby wykonujące pracę fizyczną, jak i pracownicy biurowi, którzy codziennie po kilka godzin siedzą bez ruchu.

Dyskopatia

Objawy dyskopatii raczej trudno pomylić z innymi dolegliwościami. Warto więc jak najszybciej wybrać się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę, oceni stopień rozwoju choroby i włączy odpowiednią terapię. Leczenie dyskopatii polega na podawaniu odpowiednich leków przeciwzapalnych, a czasem też na zabiegach operacyjnych. Ogromne znaczenie ma też rehabilitacja prowadzona przez specjalistów. Rehabilitacja dyskopatii polega przede wszystkim na wykonywaniu konkretnych ćwiczeń, czyli wymagana jest aktywność pacjenta. Leżenie i czekanie aż ból przejdzie nie jest więc dobrym działaniem w przypadku chorób kręgosłupa.

dyskopatia pleców
Aktywność fizyczna chroni przed dyskopatią.

W dyskopatii ważna jest też odpowiednia profilaktyka. Jeśli już za młodu będziemy dbać o swoje plecy, z pewnością przez dłuższy czas pozostaniemy w pełnej sprawności i unikniemy wielu dolegliwości. Przede wszystkim ważny jest ruch, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, a także wagi. Nadmiar kilogramów jest bowiem sporym obciążeniem dla naszego kręgosłupa, który jest wtedy o wiele mocniej narażony na powstawanie różnego rodzaju zwyrodnień i chorób.

Leczenie dyskopatii – rehabilitacja czy operacja?

Dyskopatia lędźwiowa to dosyć powszechna choroba kręgosłupa, która pojawia się u osób w różnym wieku. W szczególności narażone są na nią osoby, które utrzymują nieprawidłową postawę ciała, pracują w pozycji siedzącej lub zajmują się dźwiganiem dosyć dużych ciężarów. Wtedy nie trzeba długo czekać, by pojawiły się dolegliwości ze strony kręgosłupa i objawy dyskopatii. Jeśli zaczynają nas boleć plecy w odcinku lędźwiowym, mrowieją nam kończyny czy pojawiają się niedowłady mięśni, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Polecam też zapoznać się z artykułem na stronie Fizjoarena.pl pt. „Dyskopatia lędźwiowa objawy” gdzie można znaleźć czytelną infografikę na temat dyskopatii.

Dyskopatia sama nie zniknie, a jej objawy nie ustąpią, gdy położymy się do łóżka i zaczniemy unikać ruchu. Wręcz przeciwnie, wtedy choroba będzie postępowała o wiele szybciej. Leczenie dyskopatii polega przede wszystkim na farmakoterapii oraz rehabilitacji. W trudnych i zaawansowanych przypadkach konieczny może być też zabieg operacyjny, jednak o tym powinien zadecydować lekarz po dokładnym zdiagnozowaniu pacjenta. Rehabilitacja również powinna być zalecona przez lekarza oraz prowadzona przez profesjonalistów.

Rehabilitacja dyskopatii wymaga dużej aktywności i systematyczności ze strony pacjenta, gdyż polega przede wszystkim na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń fizycznych. W tych dolegliwościach ważna jest praca pacjenta, który musi codziennie znaleźć czas na ćwiczenie swoich pleców. W dyskopatii bardzo skuteczna jest rehabilitacja domowa, dzięki której chory o wiele szybciej powraca do sprawności. Oczywiście, pod warunkiem, że uczciwie i regularnie wykonuje ćwiczenia i robi to dokładnie tak, jak zalecił lekarz czy rehabilitant. Źle wykonywane ćwiczenia mogą bowiem przynieść więcej szkód niż korzyści.

Post Author: ekodieta

Dietetyk, pasjonata zdrowego stylu życia.

Related Posts More From Author

Masz problem z rwą kulszową?

Czeka ciebie rehabilitacja kręgosłupa, która jest efektem walki z rwą

Osiem ćwiczeń na łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty nazywany jest również zapaleniem nadkłykcia bocznego. Występuje, gdy

Rehabilitacja fizyczna osób starszych

W procesie starzenia się ludzi dochodzi do postępującej utraty zdolności

Świeżo wyciskane soki dające energię

Siedzę przed blatem kuchennym, zastanawiając się, jakie cuda można stworzyć

Jak zrobić pyszny sok z jabłek?

Czy kiedykolwiek marzyłeś o orzeźwiającym i pysznym soku z jabłek,

Przepisy na zdrowe soki

Witajcie drodzy czytelnicy! Jesteśmy tutaj, aby przedstawić Wam najlepsze przepisy