Dla wielu rodziców nastoletnich dziewcząt pytanie, kiedy nastolatki muszą iść do ginekologa, budzi niepewność.

Naukowcy zalecają coroczne badania cytologiczne w celu wykrycia raka szyjki macicy, począwszy od 21 roku życia, niezależnie od aktywności seksualnej. Ale problemy mogą pojawić się na długo przedtem.

 

co rodzice powinni wiedzieć przed wyjazdem.

Pierwsza wizyta
Chociaż zdecydowana większość pacjentów nie będzie musiała rozpoczynać badań przesiewowych na raka szyjki macicy przed 21 rokiem życia, zaleca zabranie córki do ginekologa w wieku od 13 do 15 lat, niezależnie od tego, czy zaczęła miesiączkować, czy jest aktywna seksualnie.

Najczęściej badanie miednicy nie jest potrzebne przy pierwszej wizycie, a młode dziewczyny powinny wiedzieć o tym z wyprzedzeniem, aby się uspokoić. Dobry ginekolog dla dzieci to https://doktor.waw.pl/.

„Dla dziewcząt ważne jest, aby wiedziały, że mają lekarza, który może pomóc im w problemach ze zdrowiem reprodukcyjnym” – mówi. „Mogą być lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, którzy również mogą czuć się komfortowo, wykonując tę ​​opiekę, więc zawsze możesz najpierw sprawdzić, czy czujesz się bardziej komfortowo”.

Jeśli umówisz się na wizytę u ginekologa, pierwsza wizyta prawdopodobnie obejmie ogólne badanie fizykalne, które obejmuje pomiary wzrostu, wagi i ciśnienia krwi. Lekarz może również przeprowadzić krótkie badanie zewnętrznych narządów płciowych, ale wizyta prawdopodobnie będzie miała charakter rozmowy bardziej niż cokolwiek innego.

„Są pewne problemy, które mogą wymagać pewnego rodzaju badania miednicy, choć rzadko badania wewnętrznego” . „Poinformuj swoją córkę, że prawdopodobnie przez część wizyty porozmawia sama z lekarzem, a to dobry czas na omówienie bardziej prywatnych tematów”.

Ważne rozmowy
W większości przypadków pierwsza wizyta córki to okazja do porozmawiania o jej rozwoju i nawiązania kontaktu z ginekologiem.

Podczas wizyt udziela pacjentom porad dotyczących ryzykownych zachowań, takich jak palenie, nadużywanie narkotyków i alkoholu oraz seks bez zabezpieczenia. I jeśli twoja córka nie robi czegoś, co mogłoby zranić ich lub kogoś innego, pozostaje to ściśle poufne.

„Możemy omawiać wiele różnych tematów, takich jak dojrzewanie, higiena, choroby przenoszone drogą płciową, antykoncepcja, ćwiczenia fizyczne, zdrowie psychiczne… lista jest długa”. „Rozmowa będzie dostosowana do potrzeb lub obaw pacjenta”. Jedną ze specjalności ejst leczenie nadżerki w Warszawie.

Innym ważnym tematem podczas wielu pierwszych wizyt pacjentów jest szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego lub HPV . Ta infekcja przenoszona drogą płciową jest związana z większością przypadków raka szyjki macicy. Lekarze radzą, że jednym z najskuteczniejszych narzędzi profilaktycznych jest szczepionka przeciw HPV, seria dwóch lub trzech wstrzyknięć, najlepiej podawanych w wieku 11 lub 12 lat.

Wiedząc, co jest „normalne”
Jak często należy chodzić do ginekologa? Cóż, to zależy.

„Po egzaminie kolejna wizyta może nie być potrzebna przez lata. Ale ginekolog będzie w stanie poprowadzić Cię w tym momencie ”. „Jeśli pojawią się konkretne problemy, na przykład nieregularne miesiączki lub infekcja drożdżakowa, należy umówić się na wizytę”.

Każde dziecko jest inne, ale generalnie, jeśli dziewczynki nie wykazują drugorzędnych cech płciowych, takich jak piersi i włosy łonowe, do 13 roku życia, mogą wymagać oceny. Jeśli w wieku 15 lat pojawiają się owłosienie łonowe i piersi, ale nie ma miesiączki, wizyta u ginekologa jest koniecznością.

Nie musi to oznaczać, że coś jest nie tak, jeśli okres u dziewczynki nie jest regularny. W pierwszych dwóch latach miesiączki często zdarza się, że okresy odbiegają od ścisłego cyklu co cztery tygodnie lub nawet pomijają miesiąc.

Ale zwróć uwagę na ból menstruacyjny, jeśli jest nadmierny. Pewien ból z miesiączkami jest normalny, ale według  dziewczęta powinny być w stanie radzić sobie z rutynowymi skurczami za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych.

„Jeśli miesiączka jest tak obfita, że ​​zmieniasz tampony lub podpaski co godzinę lub ból przeszkadza w codziennych czynnościach, umów się na wizytę” . „Dziewczęta należy również oceniać, jeśli miesiączki są konsekwentnie częstsze niż co trzy tygodnie lub rzadziej niż co sześć tygodni”.

Podobnie jak w przypadku choroby serca, zaleca się, aby rodzice zwrócili się do ginekologa dziecięcego i młodzieżowego, jeśli ich córka ma powtarzające się problemy lub obawiają się o jej rozwój.

Post Author: Magda

Dietetyk kliniczny, pasjonat kawy i kotów.

Related Posts More From Author

30-dniowy przewodnik przygotowujący ciało do ciąży

Więc jesteś gotowa zajść w ciążę. Gratulacje! Podjęcie decyzji o

Usg

Specjalistyczne badania pozwalają wykryć wszelkie nieprawidłowości i zmiany. W czasie

Problemy hormonalne i diagnostyka

Regularne badanie się pod kątem przypadłości na tle hormonalnym powinno

Dieta Thonona z planem odżywiania: schudnij 10 kg w 2 tygodnie

Dieta jest skuteczna metoda , aby stracić jak dużo wagi

Zabieg fizjoterapeutyczny

Zabieg fizjoterapeutyczny odnosi się do procedury terapeutycznej, która dotyczy rehabilitacji

Osiem ćwiczeń na łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty nazywany jest również zapaleniem nadkłykcia bocznego. Występuje, gdy