Wchodzisz na wagę… znów to samo. Zamiast wymarzonych efektów, kilogramy znowu poszły w górę… Do tego w pakiecie senność, ciągłe zmęczenie, sucha skóra, nieregularne miesiączkowanie… Czy to oznacza, że przy niedoczynności tarczycy nie można schudnąć? Artykuł jest dopowiedzeniem do wpisu niedoczynność tarczycy jak schudnąć opublikowanego przez Magdę z Light Life.

Zacznijmy od początku. Tarczyca to gruczoł, który ma wpływ na pracę całego naszego organizmu. Do jej zadań należy głównie produkcja hormonów – tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3), które odpowiadają za procesy metaboliczne. Tarczycą „rządzi” przysadka mózgowa, która wytwarzając TSH pobudza ją do wydzielania hormonów T3 i T4. Przysadka i tarczyca ściśle ze sobą współpracują. Zaburzenia w wydzielaniu hormonów prowadzą do niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Przy niedoczynności procesy kataboliczne są spowolnione, dlatego częstym objawem jest zwiększenie masy ciała.

Jak zatem schudnąć w tej chorobie? Należy przestrzegać kilku zasad:

 

  1. W każdym odchudzaniu ważny jest bilans energetyczny organizmu. Aby pozbyć się zbędnych kilogramów, powinniśmy dostarczyć mniej energii niż nasz organizm potrzebuje.
  2. Spożywaj posiłki regularnie – 4, 5 posiłków co 3-4 godziny.
  3. Jedz śniadanie! To ono sprawi, że będziesz mniej podjadać w ciągu dnia oraz przyspieszy Twój metabolizm.
  4. Spożywaj więcej białka w diecie (ok. 1,5 – 1,8 g/ kg masy ciała), głównie białko pochodzenia zwierzęcego – jest ono lepiej przyswajalne oraz dostarczy Ci dodatkowo witaminę B12 oraz żelazo.
  5. Pamiętaj o warzywach! To one dostarczą Ci dużo witamin i składników mineralnych. Omijaj jednak warzywa zawierające goitrogeny, które blokują wchłanianie jodu i zaburzają pracę tarczycy. Znajdziesz je w kapuście, jarmużu, brukselce, kalafiorze czy kalarepie.
  6. Pij wodę – około 1,5 – 2 litry dziennie. To podstawa! Woda pomaga regulować procesy trawienia i przyspiesza metabolizm.
  7. Omijaj cukier prosty – ogranicz spożywanie ciasteczek, batoników, cukierków i innych słodkości. Dostarczają one dużo „pustych” kalorii oraz powodują wysoki wyrzut insuliny, który powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej.
  8. Spożywaj dużo błonnika – znajdziesz go w produktach pełnoziarnistych, owocach i warzywach. Przyspiesza on perystaltykę jelit oraz zmniejsza uczucie głodu.
  9. Ograniczaj spożywanie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych. Unikaj dań tłustych i smażonych.
  10. Ze składników mineralnych zwróć uwagę na selen, który ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy – znajdziesz go w rybach, mięsie, orzechach, pieczywie.
  11. Unikaj produktów wysoko przetworzonych.
  12. Alkoholowi i papierosom czas powiedzieć stanowcze nie!
  13. Warto sprawdzić, czy masz jakieś nietolerancje pokarmowe, np. na gluten czy mleko krowie. Często to one sprawiają trudności w odchudzaniu.
  14. Ważny jest sposób przygotowania posiłków i obróbka termiczna żywności – przygotowuj dania na parze, piecz w folii w piekarniku, unikaj zaś smażenia.
  15. Nie stresuj się! Stres zakłóca działanie nadnerczy, które również mają wpływ na produkcję hormonów tarczycy.
  16. I na końcu ostatni i najważniejszy podpunkt – SPORT! Aktywność fizyczna to podstawa piramidy żywieniowej. Spacer, bieganie, zumba czy rower – najważniejsze to znaleźć dla siebie coś, co będzie sprawiało Ci radość i przyjemność. Im więcej ruchu, tym więcej uśmiechu i straconych kalorii.

Oprócz powyższych wskazówek ważna jest oczywiście współpraca z endokrynologiem. Niedoczynności tarczycy nie wolno lekceważyć – wizyty u lekarza oraz odpowiednia dieta może czynić cuda.

 

Autor: Karolina Żarnecka

Post Author: ekodieta

Dietetyk, pasjonata zdrowego stylu życia.

Related Posts More From Author

Jak jazda na rowerze wpływa na nasze zdrowie

Jazda na rowerze to nie tylko przyjemna forma spędzania wolnego

Kiedy warto iść do seksuologa

Wizyta u seksuologa może być korzystna dla wielu osób, które

Dieta dla zdrowia psychicznego

Dieta ma znaczący wpływ na zdrowie, ale czy wiesz, że

Jak skutecznie łączyć dietę i rehabilitację dla odbudowy chrząstki

Uszkodzenia chrząstki stawowej to powszechny problem, który dotyczy osób w

Czy Twoja dieta wpływa na brak miesiączki? Poradnik ginekologa

Cykl menstruacyjny jest złożonym procesem, który może być podatny na

Endometrioza – przyczyny i objawy

Endometrioza jest chorobą, która dotyka wiele kobiet na całym świecie.