Wchodzisz na wagę… znów to samo. Zamiast wymarzonych efektów, kilogramy znowu poszły w górę… Do tego w pakiecie senność, ciągłe zmęczenie, sucha skóra, nieregularne miesiączkowanie… Czy to oznacza, że przy niedoczynności tarczycy nie można schudnąć? Artykuł jest dopowiedzeniem do wpisu niedoczynność tarczycy jak schudnąć opublikowanego przez Magdę z Light Life.
Zacznijmy od początku. Tarczyca to gruczoł, który ma wpływ na pracę całego naszego organizmu. Do jej zadań należy głównie produkcja hormonów – tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3), które odpowiadają za procesy metaboliczne. Tarczycą „rządzi” przysadka mózgowa, która wytwarzając TSH pobudza ją do wydzielania hormonów T3 i T4. Przysadka i tarczyca ściśle ze sobą współpracują. Zaburzenia w wydzielaniu hormonów prowadzą do niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Przy niedoczynności procesy kataboliczne są spowolnione, dlatego częstym objawem jest zwiększenie masy ciała.
Jak zatem schudnąć w tej chorobie? Należy przestrzegać kilku zasad:
- W każdym odchudzaniu ważny jest bilans energetyczny organizmu. Aby pozbyć się zbędnych kilogramów, powinniśmy dostarczyć mniej energii niż nasz organizm potrzebuje.
- Spożywaj posiłki regularnie – 4, 5 posiłków co 3-4 godziny.
- Jedz śniadanie! To ono sprawi, że będziesz mniej podjadać w ciągu dnia oraz przyspieszy Twój metabolizm.
- Spożywaj więcej białka w diecie (ok. 1,5 – 1,8 g/ kg masy ciała), głównie białko pochodzenia zwierzęcego – jest ono lepiej przyswajalne oraz dostarczy Ci dodatkowo witaminę B12 oraz żelazo.
- Pamiętaj o warzywach! To one dostarczą Ci dużo witamin i składników mineralnych. Omijaj jednak warzywa zawierające goitrogeny, które blokują wchłanianie jodu i zaburzają pracę tarczycy. Znajdziesz je w kapuście, jarmużu, brukselce, kalafiorze czy kalarepie.
- Pij wodę – około 1,5 – 2 litry dziennie. To podstawa! Woda pomaga regulować procesy trawienia i przyspiesza metabolizm.
- Omijaj cukier prosty – ogranicz spożywanie ciasteczek, batoników, cukierków i innych słodkości. Dostarczają one dużo „pustych” kalorii oraz powodują wysoki wyrzut insuliny, który powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej.
- Spożywaj dużo błonnika – znajdziesz go w produktach pełnoziarnistych, owocach i warzywach. Przyspiesza on perystaltykę jelit oraz zmniejsza uczucie głodu.
- Ograniczaj spożywanie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych. Unikaj dań tłustych i smażonych.
- Ze składników mineralnych zwróć uwagę na selen, który ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy – znajdziesz go w rybach, mięsie, orzechach, pieczywie.
- Unikaj produktów wysoko przetworzonych.
- Alkoholowi i papierosom czas powiedzieć stanowcze nie!
- Warto sprawdzić, czy masz jakieś nietolerancje pokarmowe, np. na gluten czy mleko krowie. Często to one sprawiają trudności w odchudzaniu.
- Ważny jest sposób przygotowania posiłków i obróbka termiczna żywności – przygotowuj dania na parze, piecz w folii w piekarniku, unikaj zaś smażenia.
- Nie stresuj się! Stres zakłóca działanie nadnerczy, które również mają wpływ na produkcję hormonów tarczycy.
- I na końcu ostatni i najważniejszy podpunkt – SPORT! Aktywność fizyczna to podstawa piramidy żywieniowej. Spacer, bieganie, zumba czy rower – najważniejsze to znaleźć dla siebie coś, co będzie sprawiało Ci radość i przyjemność. Im więcej ruchu, tym więcej uśmiechu i straconych kalorii.
Oprócz powyższych wskazówek ważna jest oczywiście współpraca z endokrynologiem. Niedoczynności tarczycy nie wolno lekceważyć – wizyty u lekarza oraz odpowiednia dieta może czynić cuda.
Autor: Karolina Żarnecka