Znalazłam ostatnio ciekawe badanie pokazujące wpływ „interwencji” na półce na sprzedaż zdrowszych i mniej zdrowych płatków śniadaniowych w supermarketach. Postanowiłam się nim z Wami podzielić.

Idea

Supermarkety są głównym źródłem żywności w wielu krajach o wysokim dochodzie. Strategie wyboru architektury obiecują poprawę zdrowotności wyborów żywieniowych. Nawiązano współpracę między detalistami a naukowcami, aby wspólnie zaprojektować i pilotować wybrane, zrównoważone komercyjnie strategie mające na celu zwiększenie sprzedaży zdrowszej żywności w porównaniu z mniej zdrową żywnością w supermarketach. Podczas dwóch wspólnych warsztatów, w których uczestniczyli pracownicy supermarketów i naukowcy zajmujący się żywieniem zdrowia publicznego, zidentyfikowano potencjalne interwencje. Do testów wybrano jedną interwencję, bardziej widoczne umieszczenie na półkach zdrowszych produktów w jednej kategorii (płatki śniadaniowe). W sześciu supermarketach (trzy interwencyjne i trzy kontrolne) przeprowadzono badanie pilotażowe (poziom wyjściowy, interwencja i kontynuacja, każdy po 12 tygodni).

Merchandising produktów

szkolenia z merchandisingu
Coraz więcej sklepów przechodzi szkolenia z merchandisingu. Podczas szkoleń poznaje techniki merchandisingu pomagające poprzez prezentacje produktów zwiększyć sprzedaż.

Produkty uszeregowano według poziomów składników odżywczych i profilu, a po uwzględnieniu zasad zarządzania przestrzenią w supermarketach, zdrowsze produkty umieszczono na poziomie oczu dorosłych. Głównym rezultatem była zmiana sprzedaży zdrowszych produktów w stosunku do całkowitej sprzedaży kategorii. Drugorzędnymi wynikami był profil wartości odżywczych sprzedaży kategorii, promocje produktów w sklepach, postrzeganie klientów i opinie sprzedawców. Podczas interwencji nie było różnicy w proporcjonalnej sprzedaży bardziej eksponowanych, zdrowszych produktów między sklepami interwencyjnymi (56%) i kontrolnymi (56%). Nie było różnic w profilu odżywczym sprzedaży kategorii. Wyższy odsetek mniej zdrowych płatków śniadaniowych występował w sklepach interwencyjnych w porównaniu z kontrolnymi (57% vs 43%). Większość ankietowanych klientów poparła strategię umieszczania półek (265,88%), ale zauważalne preferencje marki i cena były ważniejszymi determinantami zakupów. Sprzedawcy detaliczni byli podobnie pomocni, ale wyważenie zysków, zdrowia / odżywiania i satysfakcji klientów było wyzwaniem. Samo umieszczenie na półce nie było skuteczną strategią zwiększenia zakupów zdrowszych płatków śniadaniowych.

Efekty

Badanie to wykazało, że możliwe jest wspólne zaprojektowanie interwencji w zakresie zdrowego żywienia ze sprzedawcą detalicznym, ale współistniejące czynniki otoczenia detalicznego prawdopodobnie ograniczyły wpływ interwencji na zdrowie publiczne.Badanie to wykazało, że możliwe jest wspólne zaprojektowanie interwencji w zakresie zdrowego żywienia ze sprzedawcą detalicznym, ale współistniejące czynniki otoczenia detalicznego prawdopodobnie ograniczyły wpływ interwencji na zdrowie publiczne. Badanie to wykazało, że wspólne zaprojektowanie interwencji w zakresie zdrowego żywienia z komercyjnym detalistą jest możliwe, ale współistniejące czynniki otoczenia detalicznego prawdopodobnie ograniczyły wpływ interwencji na zdrowie publiczne.

Najważniejsze

• Wspólne projektowanie interwencji dotyczących zdrowego żywienia ze sprzedawcami detalicznymi w supermarketach jest wykonalne.
• Sama zmiana rozmieszczenia półek nie poprawiła zdrowotności zakupów żywności.
• Klienci zwracali uwagę na preferencje marki i cenę jako kluczowe determinanty zakupów.
• Promocje w sklepach dają możliwość poprawy zdrowotności zakupów żywności.
• Strategie promocji produktów powinny być zgodne z interwencjami dotyczącymi zdrowego odżywiania.

Post Author: ekodieta

Dietetyk, pasjonata zdrowego stylu życia.

Related Posts More From Author

Jak jazda na rowerze wpływa na nasze zdrowie

Jazda na rowerze to nie tylko przyjemna forma spędzania wolnego

Kiedy warto iść do seksuologa

Wizyta u seksuologa może być korzystna dla wielu osób, które

Dieta dla zdrowia psychicznego

Dieta ma znaczący wpływ na zdrowie, ale czy wiesz, że

Endometrioza – przyczyny i objawy

Endometrioza jest chorobą, która dotyka wiele kobiet na całym świecie.

Czy soki NFC są zdrowe

Soki NFC, czyli soki niepasteryzowane, to soki otrzymywane z owoców

Świeżo wyciskane soki dające energię

Siedzę przed blatem kuchennym, zastanawiając się, jakie cuda można stworzyć