Znalazłam ostatnio ciekawe badanie pokazujące wpływ „interwencji” na półce na sprzedaż zdrowszych i mniej zdrowych płatków śniadaniowych w supermarketach. Postanowiłam się nim z Wami podzielić.

Idea

Supermarkety są głównym źródłem żywności w wielu krajach o wysokim dochodzie. Strategie wyboru architektury obiecują poprawę zdrowotności wyborów żywieniowych. Nawiązano współpracę między detalistami a naukowcami, aby wspólnie zaprojektować i pilotować wybrane, zrównoważone komercyjnie strategie mające na celu zwiększenie sprzedaży zdrowszej żywności w porównaniu z mniej zdrową żywnością w supermarketach. Podczas dwóch wspólnych warsztatów, w których uczestniczyli pracownicy supermarketów i naukowcy zajmujący się żywieniem zdrowia publicznego, zidentyfikowano potencjalne interwencje. Do testów wybrano jedną interwencję, bardziej widoczne umieszczenie na półkach zdrowszych produktów w jednej kategorii (płatki śniadaniowe). W sześciu supermarketach (trzy interwencyjne i trzy kontrolne) przeprowadzono badanie pilotażowe (poziom wyjściowy, interwencja i kontynuacja, każdy po 12 tygodni).

Merchandising produktów

szkolenia z merchandisingu
Coraz więcej sklepów przechodzi szkolenia z merchandisingu. Podczas szkoleń poznaje techniki merchandisingu pomagające poprzez prezentacje produktów zwiększyć sprzedaż.

Produkty uszeregowano według poziomów składników odżywczych i profilu, a po uwzględnieniu zasad zarządzania przestrzenią w supermarketach, zdrowsze produkty umieszczono na poziomie oczu dorosłych. Głównym rezultatem była zmiana sprzedaży zdrowszych produktów w stosunku do całkowitej sprzedaży kategorii. Drugorzędnymi wynikami był profil wartości odżywczych sprzedaży kategorii, promocje produktów w sklepach, postrzeganie klientów i opinie sprzedawców. Podczas interwencji nie było różnicy w proporcjonalnej sprzedaży bardziej eksponowanych, zdrowszych produktów między sklepami interwencyjnymi (56%) i kontrolnymi (56%). Nie było różnic w profilu odżywczym sprzedaży kategorii. Wyższy odsetek mniej zdrowych płatków śniadaniowych występował w sklepach interwencyjnych w porównaniu z kontrolnymi (57% vs 43%). Większość ankietowanych klientów poparła strategię umieszczania półek (265,88%), ale zauważalne preferencje marki i cena były ważniejszymi determinantami zakupów. Sprzedawcy detaliczni byli podobnie pomocni, ale wyważenie zysków, zdrowia / odżywiania i satysfakcji klientów było wyzwaniem. Samo umieszczenie na półce nie było skuteczną strategią zwiększenia zakupów zdrowszych płatków śniadaniowych.

Efekty

Badanie to wykazało, że możliwe jest wspólne zaprojektowanie interwencji w zakresie zdrowego żywienia ze sprzedawcą detalicznym, ale współistniejące czynniki otoczenia detalicznego prawdopodobnie ograniczyły wpływ interwencji na zdrowie publiczne.Badanie to wykazało, że możliwe jest wspólne zaprojektowanie interwencji w zakresie zdrowego żywienia ze sprzedawcą detalicznym, ale współistniejące czynniki otoczenia detalicznego prawdopodobnie ograniczyły wpływ interwencji na zdrowie publiczne. Badanie to wykazało, że wspólne zaprojektowanie interwencji w zakresie zdrowego żywienia z komercyjnym detalistą jest możliwe, ale współistniejące czynniki otoczenia detalicznego prawdopodobnie ograniczyły wpływ interwencji na zdrowie publiczne.

Najważniejsze

• Wspólne projektowanie interwencji dotyczących zdrowego żywienia ze sprzedawcami detalicznymi w supermarketach jest wykonalne.
• Sama zmiana rozmieszczenia półek nie poprawiła zdrowotności zakupów żywności.
• Klienci zwracali uwagę na preferencje marki i cenę jako kluczowe determinanty zakupów.
• Promocje w sklepach dają możliwość poprawy zdrowotności zakupów żywności.
• Strategie promocji produktów powinny być zgodne z interwencjami dotyczącymi zdrowego odżywiania.

Post Author: ekodieta

Dietetyk, pasjonata zdrowego stylu życia.

Related Posts More From Author

ćwiczenia

Wpływ zdrowia ja jakość pracy

Zdrowie ma ogromny wpływ na jakość pracy. Oto kilka sposobów,

Prawda o sokach

Jasne, oczywiste na pierwszy rzut oka: owoce są zdrowe, więc

Prawda o kawie

Coraz więcej badań pokazuje, że kawa nie uszkadza serca –

Pięć sposobów, w jakie biostatystyka zmienia zdrowie publiczne

Pandemia z pewnością spowoduje rozległe zniszczenia. Wpływa na życie milionów ludzi

Co to jest witamina D?

Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach , która służy jako nośnik wchłaniania wapnia przez

Masz problem z rwą kulszową?

Czeka ciebie rehabilitacja kręgosłupa, która jest efektem walki z rwą