Czeka ciebie rehabilitacja kręgosłupa, która jest efektem walki z rwą kulszową? Możemy być pewni jednego, to ciekawe rozwiązanie w kontekście tego typu schorzenia, z jakim de facto zmaga się coraz więcej osób. Oczywiście rwa kulszowa przyczyny to przede wszystkim zwyrodnienia kręgosłupa, jego nieprawidłowa budowa, zbyt duży wysiłek fizyczny, obciążenie kręgosłupa a nawet nieodpowiednia dieta w której brakuje soli mineralnych czy wapnia. Pewnie, iż niejednokrotnie w leczeniu znajdują zastosowanie wyłącznie leki farmaceutyczne, antybiotyki czy seria przeciwbólowych zastrzyków. Jednak prawdą jest, iż jeżeli rwa kulszowa zaboli nas chociaż raz, to najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza rehabilitacja domowa, a więc samodzielne wykonywanie jasno określonych ćwiczeń. Działają one dodatkowo profilaktycznie, co oznacza iż zapobiegają ponownemu pojawieniu się rwy kulszowej, wzmacniają nasze ścięgna i nie doprowadzają bólu korzonków.

Lepiej zapobiegać rwie kulszowej niż ją leczyć

ból kręgosłupa - rwa kulszowaJak wspomniano powyżej, lepiej zapobiegać rwie kulszowej niż ją leczyć, dlatego rehabilitacja kręgosłupa odgrywa bardzo kluczowe i duże znaczenie, pewnie iż niejednokrotnie warto skontaktować się także z fizjoterapeutą który powie nam na ten temat znacznie więcej. Jeżeli zatem rzeczywiście rwa kulszowa stanowi dla nas nie lada problem, a nawet ogranicza naszą sprawność, to zastanówmy się co możemy w tym zakresie zmienić, tym samym niech samodzielna rehabilitacja domowa będzie czymś co nie zejdzie na dalszy plan. Sama rehabilitacja kręgosłupa powinna również zakładać naukę podnoszenia ciężarów, umiejętnego odciążenia niektórych partii samego kręgosłupa czy nawet zmianę nawyków żywieniowych na bardziej odpowiednie pod względem soli i wapnia jakie wzmocnią nasz kręgosłup. Ważne jest również pamiętanie o tym, aby sama rehabilitacja kręgosłupa zawsze była nijako poprzedzona konsultacją z rehabilitantem czy fizjoterapeutom, to właśnie oni wytłumaczą nam jakie ćwiczenia możemy w tej sytuacji wykonywać z czasem na własną rękę.

Rwa kulszowa dieta

Przyczyną rwy kulszowej i bólu pleców może różnić się od osoby do osoby. W niektórych przypadkach przyczyną bólu jest stan zapalny nawet bez ucisku dysku. Czasami do leczenia zalecane są leki przeciwzapalne. To, co jesz, może również odgrywać rolę w zmniejszaniu stanu zapalnego w twoim ciele. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które pokarmy mogą pomóc Ci poczuć się lepiej, jeśli podejrzewasz, że stan zapalny przyczynia się do bólu pleców.

 

Co jeść mając rwe kulszową – jaka jest rekomendowana dieta przy rwie kulszowej:

Ananas
Ananas zawiera bromelainę, enzym znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Bromelaina wykazała znaczące działanie przeciwzapalne, takie jak zmniejszenie obrzęku zapalenia zatok, bólu gardła i zapalenia stawów. Enzymy z ananasa są również z powodzeniem stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i przyspieszaniu naprawy tkanek.

Pietruszka
Pietruszka zawiera związki znane jako flawonoidy, które obfitują w owoce, warzywa, orzechy, nasiona i rośliny. Flawonoidy mają wiele korzyści zdrowotnych, w tym zdolność do zwalczania stanów zapalnych. Apigenina jest jednym z flawonoidów znajdujących się w pietruszce i wykazano, że zmniejsza stan zapalny zarówno w toczniu, jak i zapaleniu stawów.

Seler
Seler zawiera również przeciwzapalną apigeninę flawonoidową. Ponadto seler jest bogaty w błonnik i ma wyjątkowo niską zawartość kalorii, tłuszczu i cholesterolu. Jest bardzo dobrym źródłem kwasu foliowego, potasu, witamin z grupy B, witaminy C i witaminy A.

Brokuły
Brokuły należą do rodziny warzyw krzyżowych. Brokuły są bliskim krewnym brukselki, kalafiora i kapusty. Sulforafan, główny składnik brokułów, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe . Brokuły są również niskokaloryczne i bogate w niezbędne witaminy, minerały i błonnik.

Winogrona
Antocyjany są powszechnymi barwnikami roślinnymi, które nadają czerwony i niebieski kolor niektórym owocom i warzywom, w tym winogronom. Uważa się, że antocyjany działają na dwa różne sposoby , zarówno poprzez redukcję typów komórek sprzyjających zapaleniu, jak i zwiększenie ilości cząsteczek przeciwzapalnych. Winogrona należą do rodziny jagodowych i stanowią świetną przekąskę lub można je łatwo dodać do koktajli .

Herbata
Jeśli chcesz walczyć ze stanami zapalnymi, pij herbatę. Wszystkie herbaty zielone, czarne, oolong i białe zawierają związki roślinne, które mają właściwości przeciwzapalne. Chociaż te herbaty smakują inaczej, wszystkie pochodzą z tej samej rośliny. Herbaty zielone i białe mają najwyższy poziom polifenoli. Herbaty ziołowe pochodzą z innych roślin o różnym poziomie przeciwutleniaczy.

Soja
Genisteina jest głównym związkiem obecnym w soi, znanym ze swojej roli przeciwzapalnej. Wykazano, że genisteina hamuje wytwarzanie cząsteczek prozapalnych w organizmie . Chociaż pojawiły się mieszane recenzje na temat tej żywności, wykazano, że ma ona pozytywny wpływ na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę, zaburzenia metaboliczne, choroby neurodegeneracyjne i przewlekłe zapalenie jelita grubego, wpływając na odpowiedź zapalną.

Jagody
Jagody są ulubionym pokarmem przeciwzapalnym – jagody są doskonałym źródłem przeciwzapalnego fitochemicznego antocyjanu. Możesz cieszyć się nimi świeżymi, gdy są w sezonie lub zamrożone poza sezonem, aby uzyskać optymalną zawartość składników odżywczych.

Post Author: ekodieta

Dietetyk, pasjonata zdrowego stylu życia.

Related Posts More From Author

Osiem ćwiczeń na łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty nazywany jest również zapaleniem nadkłykcia bocznego. Występuje, gdy

Rehabilitacja fizyczna osób starszych

W procesie starzenia się ludzi dochodzi do postępującej utraty zdolności

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny i leczenie

Zespół cieśni nadgarstka to jedno z najczęstszych neuropatii obwodowych kończyny

Jak jazda na rowerze wpływa na nasze zdrowie

Jazda na rowerze to nie tylko przyjemna forma spędzania wolnego

Kiedy warto iść do seksuologa

Wizyta u seksuologa może być korzystna dla wielu osób, które

Dieta dla zdrowia psychicznego

Dieta ma znaczący wpływ na zdrowie, ale czy wiesz, że