Specjalistyczne badania pozwalają wykryć wszelkie nieprawidłowości i zmiany. W czasie ciąży badanie usg powinno być wykonywane regularnie, na każdej wizycie u specjalisty.

Zazwyczaj do dwunastego tygodnia ciąży usg ginekologiczne odbywa się przez pochwę, gdyż płód jest na tyle mały że ciężko dokładnie zbadać go za pomocą tradycyjnej metody.

Większość ginekologów wykonuje badanie usg ginekologiczne Warszawa głowicą dopochwową również gdy kobieta nie jest w ciąży, aby szczegółowo ocenić stan jajników i ich pracę. Dzięki takiemu badaniu bardzo szybko można ocenić czy na jajnikach nie utworzyły się torbiele i niebezpieczne guzy.

USG ważne w diagnostyce

Badanie nie jest bolesne, w niektórych przypadkach może być ono jedynie nieprzyjemne.

W kolejnych miesiącach ciąży usg wykonywane jest przez powłoki brzuszne. Przed badaniem lekarz smaruje głowicę i skórę kobiety specjalnym żelem, który ułatwi przesuwanie aparatury w trakcie badania. Badanie nie jest w żadnym wypadku szkodliwe dla rozwijającego się płodu ani dla kobiety.

Koszt badania przy pomocy ultrasonografu w prywatnej przychodni ginekologicznej wynosi od stu do dwustu złotych. Gdy badania są bardziej szczegółowe, na przykład prenatalne koszt jest najczęściej odrobinę wyższy, gdyż jego czas jest znacząco wydłużony.

W przychodni, gdzie badania refundowane są poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia pacjentki mogą liczyć na badanie bezpłatne.

Termin wizyty warto zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem, gdyż pierwszeństwo zazwyczaj mają kobiety w ciąży. Przed pierwszą wizytą dobrze jest wykonać podstawowe badania krwi i moczu i wyniki przedstawić lekarzowi.

Badanie u lekarza

Przed wizytą pielęgniarka najczęściej bada ciśnienie pacjentki i waży masę ciała, gdyż parametry te muszą zostać wpisane do karty pacjentki.

Dzięki temu specjalista łatwiej może ocenić czy kobieta nie cierpi na żadne dodatkowe choroby przewlekłe. Warto regularnie wykonywać usg, gdyż pozwala ono szybko wykryć zmiany chorobowe.

Post Author: Magda

Dietetyk kliniczny, pasjonat kawy i kotów.

Related Posts More From Author

Problemy hormonalne i diagnostyka

Regularne badanie się pod kątem przypadłości na tle hormonalnym powinno

zdrowa kobieta

Cytologia

Codziennie w Polsce odnotowuje się zachorowania na raka szyjki macicy,

Wizyta u ginekologa dziecięcego

Wielu z nas ginekolog kojarzy się z leczeniem przypadłości, które

Psychoterapia poznawcza

Niektórzy mają pewne problemy, z którymi osobiście nie mogą sobie

Rehabilitacja

Przy realizowaniu poszczególnych zabiegów medycznych można spotkać się z różnymi

Łokieć golfisty – objawy

Wiele osób cierpi na tak zwany łokieć golfisty aczkolwiek w