Kontakt ze zwierzętami jest bardzo ważnym elementem rozwoju fizycznego i psychicznego u dzieci jak również u dorosłych. Rehabilitacja za pomocą czworonoga pomaga leczyć mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, autyzm, oraz dzieci z zaburzeniami psychicznymi, poprawia również niektóre wady postawy.

Najbardziej znaną terapią jest hipoterapia, w której głównym terapeutą są konie, lub dogoterapia z udziałem psów. Dzięki zwierzętom dzieci uczą się okazywania pozytywnych emocji, troszczą się o czworonogi. Hipoterapia doskonali u małych pacjentów koordynację ruchów, doskonali równowagę i orientację w przestrzeni, doskonale stymuluje pracę miednicy.

Zwierzęta sposobem na rehabilitacjeNatomiast dogoterapia uczy troszczyć się o higienę własną i zwierzęcia, dzieci muszą pamiętać, że po zabawie z psem należy umyć ręce, uczą się samodzielności, zdają sobie sprawę, że zwierzę to duży obowiązek, że trzeba je wyprowadzić na spacer, nakarmić, nalać świeżej wody. Profesjonalnie prowadzona terapia wpływa na prawidłowe funkcjonowanie fizyczne i społeczne. Dotyk działa prawdziwe cuda. Terapia tego typu jest uzupełnieniem leczenia pacjentów z problemami emocjonalno-rozwojowymi. Potrafi opanować emocje u dzieci nadpobudliwych, uczą koncentracji i samokontroli. Poza tym ćwiczenia z udziałem konia, czy psa traktowane są jak zabawa, dostarczając tym samym wiele radości. Już po kilku tygodniach zabiegów u pacjentów widać znaczne postępy.

Zwierzęta mają pozytywny wpływ na dzieci, oprócz działania mającego na celu leczenie, pomaga łagodzić uczucie samotności i stresu. Zooterapia ma, zatem dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie zarówno dzieci, jak i dorosłych, jest jedną z najbardziej skutecznych, naturalnych form rehabilitacji.

Post Author: ekodieta

Dietetyk, pasjonata zdrowego stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts More From Author

Czy można wyleczyć dyskopatię?

Problemy z kręgosłupem obniżają jakość życia i choć zaczynają się

ćwiczenia

Jak zadbać o swoje plecy?

Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, mrowienie kończyn, niedowłady pewnych grup

Masz problem z rwą kulszową?

Czeka ciebie rehabilitacja kręgosłupa, która jest efektem walki z rwą

Jaki wpływ na zdrowie ma jazda na rowerze?

Żyjemy szybko, z każdej strony atakują nas nowoczesne technologie dostarczające

Niedoczynność tarczycy – jak schudnąć przy tej chorobie?

Wchodzisz na wagę… znów to samo. Zamiast wymarzonych efektów, kilogramy

Problemy hormonalne i diagnostyka

Regularne badanie się pod kątem przypadłości na tle hormonalnym powinno