Wielu z nas ginekolog kojarzy się z leczeniem przypadłości, które dotyczą dojrzewających dziewcząt oraz kobiet. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że czasami należy skorzystać z usług ginekologa dziecięcego.

Pierwsza wizyta małej pacjentki

Zasadniczo nie ma potrzeby zabierania  małego dziecka do ginekologa. Wyjątkiem są sytuacje w których rodzice zauważą nieprawidłowości takie jak:

  • Zaczerwienione narządy płciowe.
  • Nietypowa wydzielina.
  • Sklejone wargi sromowe.
  • Przedwczesna miesiączka (przed 11. rokiem życia) lub brak miesiączki do 16. roku życia.
  • Pojawiające się przedwcześnie owłosienie i rozwój sutków.
  • Bóle brzucha.
  • Podejrzenie molestowania seksualnego.
  • Inne niewymienione, ale budzące wątpliwość objawy.

W takich wypadkach konieczna będzie wizyta, ale warto zaznaczyć, że ginekologia dziecięca nie jest specjalizacją. Taki ginekolog dziecięcy to po prostu lekarz, który zdobył dodatkową wiedzę i ma predyspozycje do badania dzieci.

Badanie ginekologiczne

Podczas standardowego badania lekarz nie używa żadnych wzierników. Jedynie bada dziecko przez odbyt i na tej podstawie stawia diagnozę. Badanie może odbyć się dwojako: albo na fotelu ginekologicznym w pozycji kolankowo-piersiowej albo na kolanach opiekuna (w zależności od tego co będzie bardziej komfortowe dla dziecka).

Może się jednak zdarzyć tak, że potrzebne będzie pobranie wymazu z pochwy lub użycie wziernika dostosowanego do wieku pacjentki. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach lekarz może przeprowadzić badanie po podaniu pacjentce środków uspokajających lub w znieczuleniu ogólnym (dotyczy to sytuacji nagłych, gdzie może być zagrożone życie pacjentki).

ginekologia - leczenie nadżerkiZanim jednak lekarz przystąpi do badania przeprowadza rozmowę z małą pacjentką i jej opiekunem – dzieci poniżej szesnastu lat potrzebują zgody opiekuna na badanie.

Warto zaznaczyć, że wizyta u ginekologa w przypadku małych dzieci nie jest czymś, do czego powinni dążyć rodzice, kiedy zauważą u dziecka niepokojące objawy. Badanie i sama wizyta jest dla dziecka bardzo stresująca i powinna być najpierw poprzedzona innymi badaniami (np. w przypadku pieczenia przy oddawaniu moczu należy najpierw wykonać analizę, a dopiero potem, w razie potrzeby, udać się do ginekologa). Naturalnie w sytuacji, gdy nie ma czasu na dodatkowe badania lub kiedy objawy kwalifikują się na taką wizytę, należy się niezwłocznie na nią udać.

Post Author: ekodieta

Dietetyk, pasjonata zdrowego stylu życia.

Related Posts More From Author

Endometrioza – przyczyny i objawy

Endometrioza jest chorobą, która dotyka wiele kobiet na całym świecie.

30-dniowy przewodnik przygotowujący ciało do ciąży

Więc jesteś gotowa zajść w ciążę. Gratulacje! Podjęcie decyzji o

Kiedy i dlaczego nastolatek powinien zacząć odwiedzać ginekologa

Dla wielu rodziców nastoletnich dziewcząt pytanie, kiedy nastolatki muszą iść

Jak jazda na rowerze wpływa na nasze zdrowie

Jazda na rowerze to nie tylko przyjemna forma spędzania wolnego

Kiedy warto iść do seksuologa

Wizyta u seksuologa może być korzystna dla wielu osób, które

Dieta dla zdrowia psychicznego

Dieta ma znaczący wpływ na zdrowie, ale czy wiesz, że