Wielu z nas ginekolog kojarzy się z leczeniem przypadłości, które dotyczą dojrzewających dziewcząt oraz kobiet. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że czasami należy skorzystać z usług ginekologa dziecięcego.

Pierwsza wizyta małej pacjentki

Zasadniczo nie ma potrzeby zabierania  małego dziecka do ginekologa. Wyjątkiem są sytuacje w których rodzice zauważą nieprawidłowości takie jak:

  • Zaczerwienione narządy płciowe.
  • Nietypowa wydzielina.
  • Sklejone wargi sromowe.
  • Przedwczesna miesiączka (przed 11. rokiem życia) lub brak miesiączki do 16. roku życia.
  • Pojawiające się przedwcześnie owłosienie i rozwój sutków.
  • Bóle brzucha.
  • Podejrzenie molestowania seksualnego.
  • Inne niewymienione, ale budzące wątpliwość objawy.

W takich wypadkach konieczna będzie wizyta, ale warto zaznaczyć, że ginekologia dziecięca nie jest specjalizacją. Taki ginekolog dziecięcy to po prostu lekarz, który zdobył dodatkową wiedzę i ma predyspozycje do badania dzieci.

Badanie ginekologiczne

Podczas standardowego badania lekarz nie używa żadnych wzierników. Jedynie bada dziecko przez odbyt i na tej podstawie stawia diagnozę. Badanie może odbyć się dwojako: albo na fotelu ginekologicznym w pozycji kolankowo-piersiowej albo na kolanach opiekuna (w zależności od tego co będzie bardziej komfortowe dla dziecka).

Może się jednak zdarzyć tak, że potrzebne będzie pobranie wymazu z pochwy lub użycie wziernika dostosowanego do wieku pacjentki. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach lekarz może przeprowadzić badanie po podaniu pacjentce środków uspokajających lub w znieczuleniu ogólnym (dotyczy to sytuacji nagłych, gdzie może być zagrożone życie pacjentki).

ginekologia - leczenie nadżerkiZanim jednak lekarz przystąpi do badania przeprowadza rozmowę z małą pacjentką i jej opiekunem – dzieci poniżej szesnastu lat potrzebują zgody opiekuna na badanie.

Warto zaznaczyć, że wizyta u ginekologa w przypadku małych dzieci nie jest czymś, do czego powinni dążyć rodzice, kiedy zauważą u dziecka niepokojące objawy. Badanie i sama wizyta jest dla dziecka bardzo stresująca i powinna być najpierw poprzedzona innymi badaniami (np. w przypadku pieczenia przy oddawaniu moczu należy najpierw wykonać analizę, a dopiero potem, w razie potrzeby, udać się do ginekologa). Naturalnie w sytuacji, gdy nie ma czasu na dodatkowe badania lub kiedy objawy kwalifikują się na taką wizytę, należy się niezwłocznie na nią udać.

Post Author: ekodieta

Dietetyk, pasjonata zdrowego stylu życia.

Related Posts More From Author

30-dniowy przewodnik przygotowujący ciało do ciąży

Więc jesteś gotowa zajść w ciążę. Gratulacje! Podjęcie decyzji o

Kiedy i dlaczego nastolatek powinien zacząć odwiedzać ginekologa

Dla wielu rodziców nastoletnich dziewcząt pytanie, kiedy nastolatki muszą iść

Usg

Specjalistyczne badania pozwalają wykryć wszelkie nieprawidłowości i zmiany. W czasie

Przepisy na zdrowe soki

Witajcie drodzy czytelnicy! Jesteśmy tutaj, aby przedstawić Wam najlepsze przepisy

5 przepisów na świeżo wyciskane soki

Świeżo wyciskane soki to doskonały sposób na dostarczenie organizmowi witamin

Catering dietetyczny

Fitness catering już od kilku lat dostarcza swoim klientom nie